Anahtar Kelime Nasıl Tespit Edilir?

Share:
etkili-anahtar-kelime-hedeflemesi

Anahtar kelime hedeflemesi nasıl yapılır? Etkili anahtar kelime nasıl tespit edilir?
  Google algoritmaları biriktirdikleri datalar ile her geçen gün kendilerini geliştirmeye devam ediyor. Artık kullanıcıların düşüncelerini, davranışlarını tespit etmesi ve doğru sonuçları iletmesi her geçen gün artıyor. Google benzer anahtar kelimeleri ve eşleşen versiyonları sonuç olarak aynı değerlendirir. Belirli anahtar kelimelerde üst sıraları hedefleyenler için önemli bir noktadır. SEO yapmak isterken filtrelenmek ve spam durumuna düşmek en acı sonuç olabilir.
  Çiçekçilik faaliyetiyle uğraşan bir site bu konuda üst sıralarda çıkmak isteyeceğinden "çiçekçilik", "çiçekçilik işi", "çiçekçilik mesleği" gibi sonuçlara odaklanarak sitelerinde kullanımlarını artırmak ister. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta Google nazarında bu kelimelerin aynı anlamı ifade etmesidir. Farkında olunmadan anahtar kelime yoğunluğunu artırmak filtreyle sonuçlanabilir.

  Google Adwords Keyword Tool yöntemini kullanarak sorgulama yaptığınızda hacim olarak birebir aynı aranma sonuçlarını veriyorsa Google açısından aynı kelime özelliğindedir. SEO çalışmalarını spam haline getirmemek için benzer anahtar kelimelere dikkat edilmelidir. Arama motorları artık sadece anahtar kelimelere değil benzerlerine de baktığından yerleştirirken özen gösterilmelidir. Kısaca bir kaç ipucunu bilmeli ve ziyaretçiler için yazılar paylaşmalısınız.

Anahtar Kelime İpuçları: 
 1. İlk olarak temel anlamda da olsa SEO'nun kavranmış olması gerekir.
 2. Google Trends, Google Adwords Keyword Tool gibi araçları anahtar kelime araştırması için kullanın. Bu şekilde yol haritanızı belirlemiş olur ve hedefinize daha doğru yoldan varmış olursunuz.
 3. Hedef kitlenin araştırması yapılarak talepleri ve ifadeleri üzerinde yoğunlaşın.
 4. Yazılarınızı paylaşmadan önce benzer makaleleri bulun ve analiz ederek nasıl faydalandığını tespit edin.
 5. Anahtar kelimelerin eş anlamlı kullanımlarını belirleyin.
 6. Başka önemli sitelerde anahtar kelime analizi için SEOmoz ayıklayıcıyı kullanabilirsiniz.
 7. Benzer anahtar kelimeleri çoğaltarak kullanabilirsiniz. "Blog yazarak para kazanma", "Blogdan para kazanma", "Blog ile para kazanılır mı?" gibi.
 8. Google Search Consol'da arama trafiği - search analytics  sekmelerini kullanarak ziyaretçilerin aradığı kelimelere ulaşabilirsiniz. Gösterim ve tıklanma oranlarına göre anahtar kelimenize yoğunlaşabilirsiniz. 
✔ Bu içeriği beğendiyseniz lütfen paylaşın ⤵

11 yorum:

 1. Bu konu SEO açısından oldukça önem arz etmekte. Eline sağlık...

  YanıtlaSil
 2. Ben Uber Suggest ikullanıyorum kelime örenkleri için.Bu yazıda çok faydalı olmauş teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuzla katkıda bulunduğunuz için teşekkürler..Tavsiyeniz fayda sağlayacaktır

   Sil
 3. Benim işim biraz zor gibi yazılar kısa oluyor. Film adlarını anahtar kelime olarak veriyorum. Arada uzun yazı yazarsam çeşitlilik yapabiliyorum. AdWords ve diğerlerini şimdiye kadar kullanmadım ama yazınız sayesinde girip inceledim...
  Paylaşım için teşekkürler. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Film tanıtımı yapmak bu konular için kısıtlı olabilir..Ben blog üzerinden film eklediğim için kendi yorumumu ekliyorum daha sonra konusunu kendim yazıyorum..Başarılar dilerim..

   Sil
 4. Ben hiç dikkat etmiyorum bu detaylara.

  YanıtlaSil
 5. Doğal ve özgün olmak iyi bir şey ama anahtar kelimeler yazıları güçlendirecek yöntemdir.

  YanıtlaSil
 6. çok faydalı bir yazı evernote notlarımın arasına kaydettim. :) çok teşekkürler

  YanıtlaSil
 7. Want To Boost Your ClickBank Traffic And Commissions?

  Bannerizer made it easy for you to promote ClickBank products by banners, simply visit Bannerizer, and grab the banner codes for your selected ClickBank products or use the Universal ClickBank Banner Rotator Tool to promote all of the ClickBank products.

  YanıtlaSil

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün olduğunca dikkat edin.
3) Kullandığınız üslubun sizi yansıttığını unutmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.