Blog Yazılarını Nasıl Etiketlemeliyim? Etiket Nasıl Silinir?

Share:
blogger-etiketler-nasıl-silinir

✪ Etiketleme Nedir?

 Etiketleme blog sayfanız için yazdığınız içeriklerin konularına göre sınıflandırılmasıdır. Diğer anlamda kategoriler haline getirerek benzer yazıların bir arada sunulmasıdır.
  Blog açtıktan sonraki en önemli işimiz blogu bilgilerle doldurmaktır. Mutlaka da zamanla yayın sayısı artacaktır. Bu yayınlarınızı hazırlarken ne gibi aşamalar geçirmeniz gerektiğini Blog Yazarken Bilinmesi Gereken İpuçları yazımda okuyabilirsiniz. Yazım aşamasını bitirdikten sonraki en önemli aşamalardan birisi bildiğiniz gibi etiketlemektir. Her yazının kendine göre etiketleri olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta hiyerarşik yapıdır. Her yazının bir tane genel etiketi en fazla 2-3 tane de konuyla alakalı etiketi olmalıdır. Genel etiketiniz sizin kategoriniz olur ve benzer yazıların hepsi bu etiket altında birleşir.

Nasıl Etiketlemeliyim?


 • Her yazıya farklı farklı etiketler vererek spam durumuna düşmeyin.
 • Etiketler kategorilemek içindir. Genel anlamda etiketler seçmelisiniz. (Sosyal Medya, İnternet,Kitaplar, Filmler gibi)
 • Bir yazıya 4-5 etiket vermek yeterlidir.
 • Kategorileri anahatlarıyla yaparsak benzer yazılar gibi eklentiler daha iyi sonuçlar verir.
 • Gereksiz etiket kullanımı yazılarınızın kontrolünü kaybetmenize neden olabilir. 
 • Yazıları doğru sınıflandırmak diğer yazılarında okunmasına olanak tanır. 
 • Blogger da kategori olmadığından etiketler vasıtasıyla mutlaka yapılmalıdır.
 • Genel anlamda kategori verdiğinizde diğer benzer yazılar için aynı etiketi kullanmanızı sağlayabilirsiniz.
 • Blog sayfanızda "Gadget Ekle" bölümünden mutlaka etiketlerinizi ekleyin. Ziyaretçilerinize diğer konularınızı göstererek sayfadaki sürelerini artırabilirsiniz. 

  Eğer çok fazla etiketiniz varsa yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi seçilen etiketler seçeneğinden "düzenleme" bağlantısına tıklayarak açılan tüm etiketlerden sadece yayınlanmasını istediklerinizi seçebilirsiniz. 

Yazıların Etiketini Nasıl Düzeltirim?


Eski yazılarınızı düzenlemek ve etiketlerinizi doğru yönlendirmek için tekrar yapılandırabilirsiniz.


  Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi etiket eklemek istediğiniz yazıları seçerek, tüm etiketleriniz içinden daha doğru kategorize edebilirsiniz. "Kayıtlar" sekmesinden var olan etiketi hangi yazıya eklemek istiyorsanız onu işaretleyin ve ikona tıklayarak o etiketi seçin. Yazılarınıza daha önce oluşturmadığınız yeni etiket eklemek istiyorsanız yine aynı yerden eklemek istediğiniz yazıları seçerek "Yeni Etiket" sekmesine tıklayın. Gelen kutunun içine belirleyeceğiniz etiketi yazarak tamam demeniz yeterlidir.


Etiketleri Nasıl Kaldırabilirim?

  Daha önce eklediğiniz bir çok gereksiz etiket varsa ve bunları kaldırmak istiyorsanız yapmanız gereken çok basit işlem var. Öncelikle Blogger kumanda panelinden "Kayıtlar" sekmesine tıklıyoruz. Sağ üst köşede "Tüm Etiketler" bölümünden kaldırmak istediğiniz etiketi seçin. Seçtiğinizde etiketi eklediğiniz tüm yazılar listelenir. Yazıların tümünü işaretleyerek etiket ikonuna tıklayın. Açılan etiketler içinde kaldırmak istediğiniz etikete tıkladığınızda yazılardan bu etiketi kaldırmış olursunuz.


  Mesela ayrılık etiketini kaldırmak istedim. Bu şekilde seçtikten sonra ilgili yazılar listelenir. Bu yazılardan ayrılık etiketini kaldırmak için etiket ikonuna tıklayın.


  Buradan ayrılık etiketine tıkladığınızda yazılardan ayrılık etiketi kaldırılacağı gibi etiketlerinizden de silinmiş olacaktır.

✔ Bu içeriği beğendiyseniz lütfen paylaşın ⤵

8 yorum:

 1. Faydalı bir makale olmuş. Birçok blog yazarının-blogger'ın işine yarayacak bilgiler bunlar. Etiketleme hususunda abartmamak ve tekrara çok sık düşmemek önemlidir! Sizinde dediğiniz gibi daha çok o makaleyi genel bir etiketleme daha iyi olacaktır.
  Teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blogları gereksiz etiketlerle çöp haline getirmek SEO açısından da iyi değil..Teşekkürler

   Sil
 2. Elinize sağlık, yazıları doğru kategorileştirmek oldukça önemlidir..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler, zamanında yaptığımız hatalardı.

   Sil
 3. Kaleminize sağlık gereksiz etikeleri nasıl kaldıracağımızı bilmiyorduk öğrenmiş olduk sayenizde :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, Yazıları belli etiketler altında toplayarak kategoriler oluşturmanız daha faydalı olacaktır.

   Sil
 4. Hocam harikasınız etiket hakında çok güzel anlatım olmuş

  YanıtlaSil
 5. merhaba yeni bir blog açtım ve bu konuda pek fikrim çok yok bloglarda tekip et sistemi hiç olmaz mı? yani her yazı eklediğimde okuyucu bunu nasıl bilebilir? Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün olduğunca dikkat edin.
3) Kullandığınız üslubun sizi yansıttığını unutmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Seo Teknikleri ve Blog ipuçlarını alarak daha fazla ziyaretçi ve en yüksek verimi hedefleyin.